علت سرد نکردن یخچال فریزر

یخچال یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین وسایل آشپزخانه است که هرگونه اختلال در عملکرد آن باعث نگرانی خواهد شد. مهمترین کارکرد یخچال همان سرد کردن مواد است که طبیعتا اگر این کار را انجام ندهد باید به دنبال دلیل و رفع آن باشیم. در این مقاله از مشهدسرویس 9 دلیل اصلی عدم سرمادهی یخچال را برای شما همشهریان عزیز بررسی میکنیم. با ما همراه باشید و در صورت مشاهده هر گونه ایراد در دستگاه یخچال خانگی تان و نیاز به تعمیرات با کارشناسان مشهدسرویس (05191011297) تماس بگیرید.

علت سرد نکردن یخچال فریزر: کثیف بودن کویل های کندانسور

اگر دقت کرده باشید در قسمت پشتی یا زیر یخچال سیم پیچ هایی مشاهده میشود که همان کویل های کندانسور هستند. کویل های کندانسور باید گرمای داخل یخچال را به بیرون منتقل کنند و از این طریق باعث سرد شدن فضای داخل یخچال میشوند. معمولا در گذر زمان این کویل ها گرد و غبار میگیرند و این باعث میشود انتقال حرارت به درستی صورت نگیرد. در نتیجه داخل یخچال آنطور که باید، سرد نمیشود. توصیه میشود به صورت دوره ای کویل های کندانسور را تمیز کنید.

علت سرد نکردن یخچال فریزر: معیوب بودن موتور فن کندانسور

خنک کردن کویل های کندانسور و کمپرسور وظیفه موتور فن کندانسور است و این کار را با به گردش دراوردن هوای اطراف آنها انجام میدهد. در صورتی که موتور فن نتواند هوای اطراف کویل و کندانسور را به گردش دربیاورد و با خارج کردن گرما آنها را خنک کند باعث میشود که سرمای داخل یخچال کمتر شود.  برای تست آن پروانه آن را با دست بچرخانید تا ببینید موتور آن به گردش در می آید یا نه، اگر به چرخش درآمد با مولتی متر بررسی کنید که اتصال آن برقرار باشد. در غیر این صورت با مشهدسرویس تماس بگیرید تا تکنسین متخصص عیب یابی دقیق و تعمیر یخچال در مشهد شما را انجام دهد.

معیوب بودن موتور فن اواپراتور

وظیفه این قطعه این است که هوای خنک کویل ها را در داخل یخچال و فریزر به گردش دربیاورد. فناوری به کار رفته در برخی یخچال ها به این صورت است که برای گردش بهتر جریان هوا دو عدد فن در دستگاه نصب میشود. یخچال هایی که یک فن اواپراتور دارند این فن در قسمت فر یزر نصب شده است. در این حالت معیوب بودن فن اواپراتور باعث میشود که فریزر سرد و یخچال گرم شود. برای پیدا کردن ایراد فن آن را با دست بچرخانید اگر فن به طور آزادانه نچرخید، باید توسط تکنسین تعویض شود. برای تست سیم پیچ آن، نیز از یک مولتیمتر استفاده کنید تا مشخص شود سالم است یا نه و در صورت قطعی موتور فن باید جایگزین شود.

کار نکردن رله

استارت خوردن کمپرسور و رله بهم وابسته است و اگر رله استارت نخورد در نتیجه کمپرسور نیز  استارت نمیخورد و در نتیجه سرمای لازم برای سرد یخچال تولید نخواهد شد. در این موارد باید برقراری ارتباط بین رله و موتور بررسی شود. برای این کار از یک مولتی متر استفاده کنید و در صورت نیاز به تعمیرات یخچال با کارشناسان مشهدسرویس تماس بگیرید.

خراب بودن ترموستات

کاری که ترموستات انجام میدهد به این صورت است که ولتاژ را به موتور کمپرسور، موتور فن اواپراتور و موتور فن کندانسور میرساند و از طریق به آنها اعلام میکند که شروع به کار کنند. بنابراین اگر ترموستات به درستی کار نکند و ارتباطش با قطعات مربوطه برقرار نشود موتور یخچال کار نخواهد کرد. برای اطمینان از سلامت ترموستات سعی کنید آن را از پایین ترین تا بالاترین درجه بچرخانید اگر صدایی شبیه تق شنیده شد حاکی از سالم بودن ترموستات است و در غیر اینصورت با یک تکنسین تماس بگیرید تا دستگاه را کاملا بررسی و عیب یابی کند.

علت سرد نکردن یخچال فریزر: خرابی خازن راه انداز

وظیفه این قطعه این است که موتور یخچال را به کار بیندازد. اگر خازن راه انداز موتور به درستی وظیفه اش را انجام ندهد در نتیجه موتور یخچال کار نمیکند و دستگاه سرد نمیشود.

خرابی ترمیستور

وظیفه ترمیستور این است که دمای داخل را به برد اصلی منتقل میکند و از این طریق کمپرسور و موتور فن شروع به کار میکنند. بنابراین خرابی ترمیستور میتواند منجر به اختلال در سرمای درون یخچال شود.

خراب بودن کمپرسور

کمپرسور یک موتور و قسمت اصلی یخچال است که مبرد را فشرده ساخته و آن را از طریق اواپراتور و کویل های کندانسور گردش می دهد. اگر کمپرسور کار نکند، یخچال خنک نمیشود. معمولا تعویض یا تعمیر کمپرسور مرحله آخر عیب یابی می باشد.

علت سرد نکردن یخچال فریزر :خراب بودن برد دستگاه

برد الکتریکی دستگاه های برقی در واقع مهمترین قسمت آن است و ارتباط بین تمام قطعات را برقرار میکند. معمولا برد یخچال به ندرت خراب میشود ولی در صورتی که هیچ کدام از عوامل بالا باعث عدم سرمادهی یخچال نشده باشند باید برد اصلی دستگاه بررسی شود.

درصورت نیاز به انجام تعمیر یخچال در مشهد می توانید با شماره 05191011297 جهت ثبت درخواست تعمیرات تماس حاصل فرمایید تا در اولین فرصت یک تکنسین حرفه‌ای تعمیرات یخچال مختص برند دستگاه شما برای شما اعزام شود.