3 دلیل اصلی گرما ندادن مایکروفر

مایکروفر به دلیل سرعت بخشیدن به فرآیند پخت و گرم کردن غذا، امروز از محبوبیت ویژه‌ای در بین وسایل برقی آشپزخانه برخوردار است. اما این دستگاه هم مانند سایر دستگاههای برقی ممکن است در گذر زمان و یا استفاده نادرست دچار اختلال شود. در این مقاله از مشهدسرویس به بررسی 3 دلیل اصلی گرما ندادن مایکروفر می‌پردازیم، البته ناگفته نماند برخی از دلایلی که در زیر توضیح می‌دهیم ممکن است بسته به نوع و مدل دستگاه متفاوت باشد. با ما همراه باشید و در صورت بروز این مشکلات و نیاز به تعمیر دستگاه با مشهدسرویس تماس بگیرید. ضمنا در صورت لزوم و نیاز به تعمیر لوازم برقی خانگی میتوانید با کارشناسان مشهدسرویس به شماره 05191011297 جهت راهنمایی تماس حاصل فرمایید.

3 دلیل اصلی گرما ندادن مایکروفر

خرابی دیوود

اگر اجاق مایکروویو شما گرم نمی شود، ممکن است مشکل از دیود یا یکسو کننده ولتاژ باشد. این قطعه‌ی مایکروفر به تامین ولتاژ بالایی که مگنترون نیاز دارد کمک می کند. دیودِ فشار قوی در نزدیکی مگنترون و خازن ولتاژ بالا قرار دارد ، بنابراین دسترسی به آن باید کابین برداشته شود. برای جلوگیری از شوک الکتریکی، دستگاه را از برق را جدا کرده و خازن ولتاژ بالا را نیز تخلیه کنید. سپس می توانید دیود را با استفاده از یک مولتی متر تست کنید. دیودها خاصیت قطبی دارند و شما میتوانید در یک جهت مقاومت کم و در جهت مخالف مقاومت بالا ببینید. اکثر مولتی مترها تنظیمات خاصی برای دیودها یا یکسوسازها دارند. اگر دیود فشار قوی در هر دو جهت مقاومت کمی نشان دهد یا اصلاً جریان نداشته باشد ، باید تعویض شود. اگر تست های ولتاژ دیود خوب بود ، باید منبع تغذیه را بررسی کنید که آیا برق به مدار تغذیه وارد می شود یا خیر. ناگفته نماند که این یک مدار ولتاژ بالا است و آزمایشات بیشتر فقط باید توسط یک تکنسین واجد شرایط انجام شود. میتوانید این کار را به تکنسین های فنی مرکز مشهدسرویس در بخش تعمیر مایکروفر بسپارید.

خرابی سوئیچ درب

اگر مایکروویو شما گرمای کافی برای گرم کردن مواد تولید نمیکند، ممکن است مشکل از سوئیچ درب باشد. کلیدهای درب که غالباً به آنها سوئیچ اینترلاک گفته می شود، در صورت قرار گرفتن درب در حالت بسته، ولتاژ لازم برای اجزای مختلف مایکروویو را تأمین می کنند و هنگام باز بودن درب، برق را قطع میکنند. بعضی اوقات ممکن است در صورت خرابی سوئیچ اینترلاک ، موتور فن و یا موتور همزن به کار خود ادامه دهند اما مگنترون کار نمی کند. کلیدهای اینترلاک در داخل کابین دستگاه قرار دارند و توسط قلابها یا قفلهای درب فعال می شوند. دستگاه را از برق بکشید و کابین را جدا کنید. با استفاده از مولتی متر سوئیچ ها را از نظر پیوستگی جریان بررسی کنید. با فشردن دکمه محرک، باید پیوستگی جریان بین این ترمینال ها را بررسی کنید. در صورت عدم پیوستگی جریان، سوییچ باید تعویض شود. همچنین باید بررسی کنید که قلاب های درب هنگام بسته شدن درب به درستی محرک سوئیچ را درگیر می کنند و در صورت لزوم آنها را تنظیم کنید.

دلایل عدم گرمادهی مایکروفر

خرابی مگنترون

اگر اجاق مایکروویو شما گرم نمی شود، ممکن است مشکل ازمگنترون دستگاه باشد. این قطعه بخشی از مدار ولتاژ بالا است و امواجی را تولید می کند که گرما تولید می کنند. اگر مگنترون معیوب باشد، دستگاه ممکن است فیوز را منفجر کند، یا ممکن است هنوز هم تمام عملکردهای دیگر را به صورت عادی انجام شوند. دسترسی به مگنترون مستلزم برداشتن کابینت است. برای جلوگیری از شوک الکتریکی‌، برق را جدا کرده و خازن ولتاژ بالا را تخلیه کنید. سپس می توانید مگنترون را پیدا کرده و دو سیم متصل را جدا کنید. لیدها را از چند متری به پایانه‌های مگنترون وصل کنید و پیوستگی جریان را بررسی کنید. فقط باید 2-3 اهم مقاومت بین این ترمینال ها وجود داشته باشد. اگر پیوستگی نداشته باشد، لازم است مگنترون تعویض شود. اگر بین هر دو ترمینال و زمین پیوستگی وجود داشته باشد ، مگنترون باید تعویض شود. اگر نقص دستگاه مشخص نشد باید با یک تکنسین فنی مایکروفر تماس بگیرید تا دستگاه را حضوری عیب یابی و تعمیر کند.

درصورت نیاز به انجام تعمیر مایکروفر در مشهد می توانید با شماره 05191011297 جهت ثبت درخواست تعمیرات تماس حاصل فرمایید تا در اولین فرصت یک تکنسین حرفه‌ای تعمیرات مایکروفر و سولاردوم مختص برند دستگاه شما برای شما اعزام شود.